W co opłaca się zainwestować: mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Sporo ludzi staje przed niełatwym do rozwiązania wyborem – którą nieruchomość wybrać – mieszkanie czy dom do kupna czy też wynajmu. Nie da się ukryć, iż obie możliwości posiadają zarówno sporo zalet, jak i wiele negatywów. Mieszkanie i dom to zupełnie odmienne rodzaje nieruchomości, wymagające zupełnie różniących się od siebie czynności, o czym mnóstwo osób nie pamięta. Ceny domów i mieszkań bywają niekiedy również zbliżone, jednakowoż znacznie częściej domy są znacząco bardziej drogie – co nie powinno nikogo szokować.

Mieszkanie w bloku z kolei dla dużej grupy osób bywa opcją zwyczajnie niezbyt wielką. Co należy mieć na uwadze w trakcie wybieraniu domu czy mieszkania? Dla kogo bardziej wartościowy jest dom, a dla kogo mieszkanie? Czy zawsze trzeba kupować jednorodzinny dom na przyszłość?

Znacząco tańszą opcją są mieszkania i wymagają niedużych obowiązków. Utrzymanie czystości w mieszkaniu należy do łatwych czynności niż bywa to w przypadku domów jedno lub wielorodzinnych. Z innej jednak strony typowy metraż mieszkania w bloku jest mniejszy aniżeli w przypadku domu wielorodzinnego. Mnóstwo osób nie lubi także mieszkać w bloku bez możliwości posiadania własnego tarasu lub ogródka, a wyłącznie z balkonem. Nie da się jednakowoż ukryć, że dla osób zamieszkujących samemu mieszkanie jest o wiele bardziej wygodną decyzją nie wyłącznie z powodów finansowych. Utrzymywanie domu w pojedynkę jest bardzo trudne, jeżeli chodzi z kolei o mieszkanie, to wiele osób z sukcesem żyje w swoich mieszkaniach w pojedynkę.

W momencie, kiedy rozprawiamy o wadach mieszkania, powinniśmy też wziąć pod uwagę to, iż trafić możemy na dosyć trudnych sąsiadów. Każda osoba mieszkająca w bloku zdaje sobie sprawę z tego, z czym jest powiązany praca remontowa u sąsiada – nie da się ukryć, że w wypadku domu jednorodzinnego nie jesteśmy narażeni na wystąpienie takiego niebezpieczeństwa zaburzającego naszą wygodę.

Kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy pozwolić sobie na znacznie więcej. Aranżowanie własnego tarasu czy ogródka jest w stanie dać mnóstwo wyboru, a obecność w tak zagospodarowanej zewnętrznej przestrzeni może dać nam znaczny poziom wygody. Dla znaczącej części osób to zwłaszcza perspektywa bycia każdego dnia ogródku bywa znacznie atrakcyjniejsze aniżeli mieszkanie w bloku. Jednakże dla ludzi zamieszkujących w bloku duże znaczenie posiada dobra lokalizacja, gdzie jest po prostu blisko do różnorodnych usług i rozrywek, takich jak m.in. sklepy wielobranżowe, kina, teatry.

Nie można więc ukryć, że zarówno mieszkania w bloku, jak i domy mają swoją określoną grupę odbiorców. Niektórzy przez cały czas będą chcieli żyć w mieszkaniach, z kolei inni w domach jedno- i wielorodzinnych. Musimy wziąć pod uwagę to, iż nie da się jednoznacznie stwierdzić, która możliwość jest bardziej atrakcyjna – ze względu na indywidualne preferencje. Opcja konsumowania posiłków w ogródku czy fascynowania się z okna miasta może być dla jednych nieocenioną wartością, inni z kolei nie będą zwracać na to uwagi. Warto też zaakcentować, że dostępnych na rynku jest sporo mieszkań i domów, a dzięki temu wszyscy mogą dopasować miejsce zamieszkania do własnych upodobań.